#SVATEBNÍDENÍČEK Č.3 - Zkouška svatebních šatů

Minule jsem se zmiňovala o tom, že si budu svatební šaty nakonec půjčovat. Proč jsem se tak rozhodla?
Z několika důvodů. Přijde mi, že v dnešní době si hodně nevěst svatební šaty kupuje a tak je čím dál těžší ty své později udat někam dál. Navíc, pokud máte ne úplně standardní míry, je to oříšek ještě větší. Samozřejmě jsem zvažovala koupi sukně a k tomu nějakého topu nebo body. Upřímně? Sukně se sehnat dá a opravdu pěkná, ale pořídit k ní vršek, to už je horší. Další možností je nechat si šaty ušít na míru a třeba i takové, které by se daly využít i při jiných příležitostech. V tomto bodě jsem bohužel postupem času zjistila, že najít někoho, kdo šít opravdu umí a nestojí majlant, taky není procházka růžovým sadem. Zvlášť když po docela dlouhém hledání krajky nakonec žádná nebyla podle mých představ a spíš než šaty mi připomínala záclonu.


A tak mi jako jediné rozumné řešení nakonec přišlo to, že si šaty půjčím. S tímto rozhodnutím ale přišel kolotoč otázek kde? Kam až má smysl se za svatebními šaty vydat? Úvodní výběr jak šatů, tak salonu jsem prováděla na internetu. Procházela jsem si ty nejznámější a nejoblíbenější salony ať už v okolí Zlína, tak třeba v Brně a v Praze. Věděla jsem, že ve výsledku mě vzdálenost neodradí. Pečlivě jsem analyzovala jejich nabídku a čekala, které mi padnou do oka. Všechny jejich fotky jsem si postupně ukládala a rozhodla se začít salonem, kde mě svatebních šatů zaujalo úplně nejvíc a kupodivu jsem jej ze Zlína měla co by kamenem dohodil. A pokud jste četli minulý článek, tak víte, že to vyhrál Svatební salon Svatka sídlící v Uherském Hradišti.


Než vás ale vezmu na zkoušení šatů s sebou, je určitě dobré zmínit, co mu předcházelo. Prvním bodem je, se na zkoušení šatů telefonicky objednat. Nejlépe tedy týden až dva před termínem zkoušení.  Ano, jde to i bez něj, ale když se objednáte, máte jistotu, že se vám budou moci naplno věnovat. Zákazníci kteří se objednají, mají totiž vždy přednost před těmi, kteří přijdou bez objednání.
Když jsem se objednávala, domluvili jsme se, že si do telefonu stáhnu fotky šatů, které mě na stránkách salonu zaujaly. Proč? Jednak aby byla hned jasná má představa a navíc, abych si vybrané šaty, které v mé velikosti rovnou budou mít, mohla hned vyzkoušet. Díky jasné představě tak ušetříte spoustu času. Na zkoušení je pro vás totiž rezervovaná jedna hodina a věřte nebo ne, uteče jako nic.
V některých salonech vyžadují, aby si nevěsta s sebou přinesla boty na vysokém podpatku. Je to kvůli tomu, že na svatbě většina nevěst obuv na podpatku má a je důležité vidět, jak budou v takovém případě šaty sedět. Zda budou akorát nebo je bude potřeba zkrátit a o kolik. Rovnou jsem se tedy zeptala, zda si mám vzít s sebou lodičky, ale naštěstí to nebylo nutné. V salonu totiž mají naprosto dokonalý stupínek, na který si při zkoušení stoupnete a hned uvidíte jak budete v šatech a podpatcích vypadat.


Na co dalšího je dobré při zkoušení myslet? Na to vzít si vhodné spodní prádlo, nejlépe tělové, případně bílé barvy a podprsenku bez ramínek. A pokud chcete zkoušet i závoje, je dobré s sebou mít gumičku do vlasů. Já teda závoj zkoušela bez gumičky (tu jsem měla připravenou na zápěstí), ale to proto, že má představa svatebního účesu jsou rozpuštěné vlasy.
Mimochodem, pokud chcete ze zkoušení šatů udělat opravdu výjimečnou událost, tak máte možnost si ve Svatebním salonu Svatka za 180,- ke zkoušení objednat vychlazený sekt, což je skvělé, pokud s sebou máte třeba kamarádku, hned je to taková malá dámská jízda, kterou si určitě užijete. Ale nebojte, skvělý den strávíte i bez sektu, za to vám ručím. Jinak zkoušení je zdarma, pouze pokud chcete zkoušet šaty v sobotu nebo po pracovní době, tak je zkouška zpoplatněna cenou 300,-, kterou vám ale vrátí v případě, že si ve Svatce šaty vyberete a objednávku potvrdíte.

šaty č.1.

A to je co se týče přípravy před zkoušením asi vše. Můžeme vyrazit.
Když jsem se ve smluvenou hodinu dostavila do salonu, byla jsem naprosto ohromena tím, jak nádherný interiér Svatební salon Svatka má. Hned po příchodu se mě ujala přímo paní majitelka Marcela Juříková.
I když na první pohled vypadá přísně, tak musím říct, že je neskutečně milá a hlavně je profesionálka každým coulem. Což jde ruku v ruce s tím, že v tomto oboru pracuje už 29 let, takže zkušeností nasbírala takové kvanta, že jiní si o tom můžou nechat jen zdát. Hlavně je to ohromný benefit, protože když si vybíráte svatební šaty, věřte tomu, že mít k ruce někoho, kdo tomu opravdu rozumí, je potřeba. Rovnou jsem tedy paní majitelce nastínila svou představu, zmínila jsem rovnou i to, co určitě nechci a také proč a ukázala jí fotky šatů, které mě u nich zaujaly. Paní majitelka měla tedy hned jasno a rovnou začala nosit a vybírat šaty, které jsem si vybrala a také ty, které by se mi mohly líbit, protože odpovídaly mým požadavkům.

šaty č.2.

Jakmile jsme měli vybráno odhadem asi deset šatů (vůbec jsem to totiž nepočítala, asi jich bylo i víc), začala jsem si šaty zkoušet. Co se týče zkoušení, pomáhala mi s ním dcera paní majitelky Klára (jde převážně o rodinnou firmu).  A i u ní bylo vidět, že svému oboru rozumí, protože v salonu de facto vyrostla. Dám vám jeden příklad za všechny.  Já třeba vůbec neuvažovala o tom, že bych měla pod šaty spodnici. Prostě na co? Chápete, ne? Neměla jsem pocit, že by bylo nutné mít sukni nějak extra nadýchanou. Samozřejmě záleží na tom kolik kruhů spodnice má a jak jsou široké. Jednoduše čím víc kruhů a čím širších, tím nadýchanější sukně. Každopádně jen díky Kláře jsem se dozvěděla, že když zvolím spodnici, bude se mi v šatech jednak mnohem líp chodit a navíc mi pod nimi nebude takové horko, protože pod ně bude moci proudit vzduch. A jelikož jsem zkusila šaty se spodnicí i bez ní, tak musím říct, že měla naprostou pravdu a já jsem jí hrozně vděčná za to, že si výhody spodnice nenechala pro sebe. Bylo to totiž skutečně sto a jedna. A takových drobností, jsem se dozvěděla během zkoušení ještě spoustu.

šaty č.3.

Další věci, které jsem si během zkoušení uvědomila bylo, že ačkoliv jsem uvažovala o dlouhém rukávu, tak vzhledem k tomu, že je svatba v létě (i když na samém konci), tak bude nakonec lepší zvolit šaty bez rukávů. Ač se to nezdá, protože krajka je přece vzdušná látka, tak mi v šatech s rukávem bylo opravdu docela teplo. Volila bych je tedy spíš na svatbu v jiném ročním období.
Stejně tak vzala za své má představa splývavých šatů v "boho" stylu, případně těch obepnutých kopírujících tvar postavy. Mně totiž docela chybí takové ty klasické ženské křivky ve tvaru přesýpacích hodin. Logicky jsem se tedy, při porovnání toho jak na mně který styl vypadá, musela přiklonit k šatům s širší sukní, které mi k pasu vyčarují i boky. No a samozřejmě jsem si potvrdila i svou domněnku, že ani korzet ani hluboký výstřih nebude s mými drobnými přednostmi to pravé. No posuďte sami, docela průšvih, co?

šaty č.4.

Víte jak, co se týče svatebních šatů, tak u těch platí víc než u jakýchkoli jiných, že musíte schovat nedostatky a vyzdvihnout přednosti. Byla by totiž škoda mít šaty, které vám nepadnou a hlavně nesluší tak, jak si každá nevěsta zaslouží. A to, že vám to může opravdu slušet, potvrzuje i fakt, že v salonu Svatka jsou připraveni pro nevěsty všech postav a velikostí a to již od velikosti 32 až po velikost 58. A svatební šaty pro těhotné nevěsty jsou tu též samozřejmostí. Navíc i na těhotné nevěsty jdou upravit i klasické svatební šaty. Prostě není důvod vybírat jen z těch těhotenských. Já jsem třeba hodně drobná, takže si velmi cením toho, že co se týče zkrácení šatů, tak s mou výškou 154 cm není nejmenší problém.

šaty č.5.

Výběr, zkoušení a hledání šatů, které budou "ty pravé" pro mě tedy byla radost a jsem moc ráda, že jsem nakonec zvolila právě Svatební salon Svatka. Šaty, které nabízí jsou totiž krásné nejen na fotkách, ale i naživo a hlavně z opravdu kvalitních materiálů, které nevypadají nádherně jen z dálky, ale i z blízka. Asi vás tedy nepřekvapí, že jsem si ve Svatce svatební šaty vybrala a už teď se nemůžu dočkat, až si je ve svůj svatební den obléknu.
A jak to tedy probíhá dál ve chvíli, kdy si své šaty vyberete? Jakmile se pro nějaké rozhodněte, tak se sepíše smlouva a složíte 50% zálohu z ceny půjčovného šatů. Platit můžete hotově, kartou nebo převodem. Pokud nemáte financí nazbyt, můžete rezervaci platit i po částech již od 2000,-.  Zbylých 50% je potřeba uhradit nejpozději v den vyzvednutí šatů. Navíc objednáním svatebních šatů získáte slevu 10% na veškeré další objednávky v salonu Svatka a také 50% slevu na šaty na převlečení a svatební podvazek jako dárek.


Nejsem si jistá jestli jsem na něco nezapomněla, protože informací, které by vás mohly zajímat je opravdu hodně. Pokud teda máte nějaké otázky, určitě doporučuji si na stránkách přečíst sekci FAQ (časté dotazy), kde se dozvíte snad všechno, co by vás mohlo napadnout. I já jsem se tam totiž dočetla odpovědi na všechny myslitelné i nemyslitelné otázky. Stejně tak doporučuji přečíst si sekci Naše služby, kde se dočtete, co všechno vám může Svatební salon Svatka nabídnout. Namátkou se sluší zmínit třeba to, že tu obléknete i ženicha, protože půjčují i svatební obleky. A samozřejmě je i prodávají, stejně jako svatební šaty, pokud si je místo půjčení chcete koupit. A co je podle mě ještě naprosto geniální, tak pokud tápete, zdarma s vámi kromě výběru šatů zkonzultují i doplňky, barvy svatby, celkové ladění a stylizaci svatby. A ještě mě tak napadá, že jsem nezmínila cenové rozpětí půjčovného. V minulém článku jsem ho tuším psala, ale určitě bude super, když jej zmíním i tady. Takže cenový rozsah je od příjemných 2000,- do 15.900,- a samozřejmě záleží na značce a kolekci kterou si vyberete.


A vsadím se, že vás určitě zajímá, které šaty jsem si nakonec vybrala já. Zatím vás ale musím zklamat a napínat dál. Své svatební šaty jsem totiž do článku záměrně nepřidala, ale i přesto jsem se samozřejmě o fotky některých z šatů, které jsem si zkoušela, musela podělit. Klidně mi tedy do komentářů napište, které šaty se vám na mně líbí nejvíc, popřípadě si tipněte, které se umístily ve finálním výběru hned na druhém a třeba i třetím místě. A aby se vám v tom lépe orientovalo, očíslovala jsem je od 1 do 5, tak svůj odhad nezapomeňte napsat do komentářů pod článkem - stačí sjet až úplně na konec stránky. Schválně jestli se trefíte. Jo a držte mi palce, zanedlouho (asi 2 týdny před svatbou) mě totiž čeká fitting, tedy předsvatební úprava šatů na míru a pak už tady bude den D.

9 komentářů

 1. Nádherný blog, nádherný článek.
  Vsadím se, že všechby svatební šaty na tobě budou, jak na panence ����‍♀️

  OdpovědětSmazat
 2. Netroufnu si tipnout, který si vybereš, ale líbí se mi na tobě nejvíc č.2 :)

  Kriss

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty byly za vítězkami hned na druhém místě :)

   Smazat
 3. Můžu mít dotaz?? Byla jsi na zkoušení šatů sama?? Taky se chystám do Svatky, ale nemám s kým jít, tak uvažuju jestli jít sama nebo někoho shánět...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, byla jsem sama a bylo to úplně v pohodě :) takže určitě není nutné shánět doprovod :)

   Smazat
 4. úplne skvelý článok :P som zvedavá na výber :)

  WHEN PIGS FLY

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji Viki :) a neboj, už brzy se pochlubím :)

   Smazat
 5. Sama jsem si sice nechávala šaty šít, ale když jsem měla možnost vybírat svatební šaty holkám na focení, tak jsem byla trochu v šoku v jakém stavu spoustu šatů bylo. Sice nás slečna ujišťovala, že šaty se dají ještě předtím vyčistit, ale při vyzvednutí tomu výsledek moc neodpovídal a vůbec si neodkážu představit, jak bych se jako nevěsta tvářila. Kór, když se člověk vdává na konci sezóny.

  Jinak z vyfocených vedou určitě ty druhé:) Krásně zvýrazňují pas:)

  OdpovědětSmazat